Wielkie odliczanie do wakacji. Jak zamknąć rok szkolny 2025/2026 z klasą i bez stresu? 3 złote kwestie dla każdego ucznia
Kwiecień prawie dobiegł końca a za pasem majówka. Jednak w szkołach nadal trwają zajęcia i jeszcze sporo trzeba zrobić. A co konkretnie? Oto trzy kwestie, na które musicie teraz zwrócić szczególną uwagę, aby bez nerwów dotrwać do wakacji: oceny, rozliczenie biblioteczne oraz summer bucket list, czyli spis wymarzonych, letnich aktywności.
---
Oceny, biblioteka i summer bucket list, czyli koniec szkoły 2026
Zakończenie roku szkolnego 2025/2026 odbędzie się 26 czerwca, czyli de facto do wakacji zostały dwa miesiące - maj i czerwiec. W związku z tym warto już teraz zatroszczyć się o kluczowe kwestie, a pierwszą i najważniejszą dla każdego ucznia są oceny.
Jak o nie zadbać, nie tracąc przy tym zmysłów? Oto prosty plan działania w walce o jak najwyższą średnią:
- spiszcie na kartce wszystkie przedmioty szkolne, na jakie w tym roku uczęszczacie i podzielcie na trzy typy:
- czerwone - zagrożenia.
- żółte - przedmioty ważne, np. potrzebne do rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej lub te, w których przypadku poprawa ma duże szanse powodzenia.
- zielone - poprawę ocen z tych przedmiotów odpuszczamy, bo nie ma to sensu, np. religia (etyka), WF (o ile nie wybieracie się do szkoły sportowej), przedmioty artystyczne (o ile nie startujecie do szkoły plastycznej) czy te, z których szansa poprawy jest bliska zeru.
- zaplanujcie poprawę - na pierwszy ogień idą "czerwone" przedmioty, czyli zagrożenia oraz te, które są dla was najważniejsze, przygotujcie się JUŻ TERAZ, na początku maja, opanujcie solidnie 3-5 ostatnich tematów i JUŻ TERAZ (a przynajmniej dwa dni przed) zgłoście nauczycielowi chęć poprawy podając konkrety - termin i to, z czego chcecie zdawać. Możecie skorzystać z poniższych schematów rozmowy:
- Dzień dobry, zależy mi na poprawieniu oceny z [nazwa przedmiotu], nauczyłem (łam) się [tu zagadnienie czy tematy]. Czy mogę zdawać [termin poprawy]?
- Dzień dobry, zależy mi na poprawieniu oceny z [nazwa przedmiotu], co muszę przygotować na [termin, np. przyszły tydzień].
- lepsza 4 i święty spokój niż 5 czy 6 i zszargane nerwy - to święta zasada poprawiania ocen na koniec roku szkolnego, jeśli macie pewny stopień pozytywny, a sam przedmiot ani nie jest wam do niczego potrzebny, ani nie pałacie do niego przesadną sympatią, to odpuśćcie sobie poprawę, 3 czy 4 też są ok.
To była pierwsza z 3 z kwestii przygotowania się na koniec roku szkolnego, czyli mądre rozplanowanie popraw ocen. Druga to rozlicz się ze szkolną biblioteką. Tak, dobrze przeczytaliście - z biblioteką. A oto, o co musicie zadbać i im wcześniej, tym lepiej:
- zwrot wszystkich wypożyczonych lektur i innych książek - bezwzględnie, inaczej możecie nie dostać świadectwa, bo nie rozliczycie się ze szkolną biblioteką.
- zwrot podręczników - to dotyczy uczniów szkół podstawowych, muszą na koniec roku szkolnego zwrócić pełen komplet wypożyczonych podręczników i w jak najlepszym stanie:
- sprawdźcie, czy na pewno macie wszystkie książki, jeśli czegoś brakuje przekopcie takie nieoczywiste miejsca jak: szpara pod łóżkiem, za biurkiem, inne szafy i szafki, upewnijcie się też, że ich nikomu nie pożyczyliście ani nie zostawiliście.
- wyczyśćcie książki - przejrzyjcie brzegi kartek z kurzu, wytrzyjcie wszystkie notatki zrobione ołówkiem (użyjcie białej, miękkiej gumki, od siebie polecam markę Pentel - idealnie ścierają, serio, choć do najtańszych nie należą, ale naprawdę warto), jeśli zabrudziliście czymś ofoliowaną okładkę, przejrzyjcie ją szmatką z mikrofibry zmoczoną odrobiną wody z mydłem, w przypadku matowej okładki wystarczy sama ściereczka, ewentualnie gumka albo kawałek czerstwego chleba.
- wyprostujcie rogi i zagięte kartki - zróbcie to delikatnie palcami, a w przypadku poważniejszych zagięć, rozprostujcie je i przytrzaśnijcie całą książkę kilkoma innymi na pewien czas. To powinno porządnie i na stałe je wyprostować.
- oddając podręczniki w szkolnej bibliotece lub nauczycielowi przedmiotowemu zadbajcie o potwierdzenie zwrotu - wiem, brzmi kosmicznie, ale to dobra rada, czytałam historię (prawdziwą!), gdzie nauczcielka zgubiła oddaną jej książkę, a winę chciała złożyć na chłopca. Na szczęście upór ucznia i rozsądek rodziców ujawniły prawdę. Dlatego wy bądźcie mądrzejsi i zdając podręczniki, proście o potwierdzenie pisemne, aby w razie czego mieć dowód oddania książek na czas. To ocali wam nie tylko pieniądze, ale i nerwy, które zszarga wam udowadnianie co i jak. I mówi to ktoś, komu też kiedyś nauczycielka posiała ćwiczenia i nie przyznała się do winy, a ja musiałam drugi raz kupić tę samą książkę i w wakacje ją uzupełnić, bo we wrześniu ją dokańczaliśmy. 😅 Także bądźcie mądrzejsi i zakończcie rok szkolny ze spokojem, a nie nerwicą.
- to wy zgubiliście lub zniszczyliście podręcznik czy lekturę? bez paniki, najpierw (i to już teraz, nie czekajcie na cud, bo on nie nadejdzie) idźcie do biblioteki szkolnej i to zgłoście. Jak najszybciej, zanim zacznie się końcoworoczne zamieszanie. Tam dowiecie się, co dalej. Zwykle są dwa rozwiązania:
- odkupienie książki - używanej w dobrym stanie lub nowej, tylko przedtem upewnijcie się, że to to samo wydanie (sprawdźcie autorów, rok wydania i numer dopuszczenia), a najlepiej spiszcie dane z podręcznika kolegi (koleżanki), możecie też zrobić zdjęcie okładki, jak dacie radę.
- wpłacenie określonej kwoty na konto szkoły czy rady rodziców - czyli zapłata za zgubioną czy zniszczoną książkę.
I to byłyby te ważne, typowo szkole sprawy. Trzecia złota zasada to przygotujcie sobie motywację, by w tym wszystkim wytrwać. Czyli zróbcie summer bucket list - letni spis wymarzonych aktywności.
---
Summer Bucket List 2026, czyli motywacja by wytrwać do wakacji
Skoro kwestię ocen i rozliczenia z biblioteką mamy za sobą, czas na przyjemności. Aby łatwiej wam było wytrwać do wakacji, przygotujcie (lub po prostu zacznijcie) Summer Bucket List, czyli spis aktywności, które chcecie zrealizować w to lato. Przy czym nie musicie wpisywać nie wiadomo jakich wojaży, to mogą być najzwyklejsze, letnie czynności, np.:
- [ ] 🍧zjedzenie lodów,
- [ ] spacer po plaży,
- [ ] 🌅obejrzenie letniego wschodu słońca,
- [ ] 📚przeczytanie letniej książki (NIE lektury),
- [ ] cały dzień bez sprawdzania powiadomień w telefonie,
- [ ] 📷letnia sesja zdjęciowa np. w kwiatach,
- [ ] 🍹zrobienie domowej lemoniady z soku z cytryny, wody i odrobiny cukru (miodu),
- [ ] zwiedzić swoje miejsce zamieszkania (a nóż odkryjesz coś nowego!),
- [ ] prowadzić dziennik wdzięczności choć przez tydzień,
- [ ] spacer boso po trawie,
- [ ] zjeść posiłek w plenerze (balkon, taras czy ogródek też pasują!),
- [ ] 🍨zrobić domowe lody.
Powyższą listę możecie skopiować i wydrukować lub przepisać ręcznie (zalecam ręcznie, większa przyjemność), po czym w wakacje odhaczacie każdą wykonaną aktywność. Oczywiście możecie dodawać do tej listy własne pomysły, jak i skasować te, które wam nie pasują. A jak już taką listę zrobicie, to umieśćcie ją na widoku, abyście mogli na nią patrzeć i motywować się do wytrwania do końca roku szkolnego.
I to tyle w kwestii planowania ostatnich dwóch miesięcy roku szkolnego 2025/2026. Myślę, że będzie wam dzięki temu dużo łatwiej się zorganizować i nie zwariować. A jeśli macie jakieś pytania lub pomysły, to piszcie w komentarzach! Chętnie je poznam!

Komentarze
Prześlij komentarz
Komentując, pamiętajcie o szacunku zarówno do mnie (czyli autorki bloga), jak i do siebie nawzajem :). Wulgarne, obrażające i inne niezgodne z zasadami współżycia społecznego komentarze zostaną niezwłocznie usunięte.