Czy warto chodzić do szkoły w czerwcu? Oto konsekwencje nieobecności na lekcjach w ostatnie tygodnie roku szkolnego 2025/2026

Pusta klasa w szkole (obrazek ilustracyjny)

Do wakacji zostało tylko kilka tygodni, które w szkole nie są zbyt porywające, żeby nie powiedzieć nudne. Oceny wystawione, nowy materiał już się nie pojawia, za to pytanie o sens przychodzenia na lekcje już tak. Dlatego postanowiłam przygotować artykuł właśnie o tym, czy warto robić sobie wcześniejsze wakacje i jakie są konsekwencje nieobecności w tym letnim czasie. Wbrew pozorom możecie być naprawdę zdziwieni.

---

Chodzenie do szkoły w czerwcu. Konsekwencje wagarów

Zgodnie z przepisami wszyscy uczniowie od 7 do 18 roku życia mają obowiązek uczęszczania do szkoły od 1 września do końca roku szkolnego. W 2026 roku będzie on miał miejsce w piątek 26 czerwca. A co jeśli uczeń uzna, że na lekcjach nic się nie dzieje, oceny już wystawione i zrobi sobie wolne? Wbrew pozorom może stać się całkiem sporo. I to całkowicie zgodnie z prawem.

Zgodnie z art. 42. ustawy Prawo Oświatowe, uczeń ma obowiązek być na przynajmniej połowie zajęć każdego przedmiotu w miesiącu:

[Egzekucja obowiązków edukacyjnych]

1.  Niespełnianie obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

2.  Przez niespełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4 (czyli przedszkolnego dla maluchów, które ukończyły 6 lat), obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%:

1) dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce;

2) zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki w sposób określony w art. 36 ust. 9 pkt 2 i w przepisach wydanych na podstawie art. 36 ust. 16.

Z powyższego zapisu wynika, że gdy uczeń ma więcej niż 50% nieusprawiedliwionych nieobecności, to szkoła może wyciągnąć konsekwencje owego wagarowania. Może to zrobić zgodnie z zapisami ustawy Postępowanie egzekucyjne w administracji. Stąd wagarowicz musi się przygotować na następujące konsekwencje opuszczania zajęć:

  • Pisemne upomnienie o realizację obowiązku szkolnego (nauki) - jest wysyłane do rodziców (opiekunów prawnych) ucznia, którzy mają 7 dni na sprawienie, że dziecko będzie znów chodzić do szkoły.
  • Grzywna - w przypadku gdy owo upomnienie nic nie da, można nałożyć na wspomnianych rodziców (opiekunów prawnych) grzywnę w wysokości 100 zł, co więcej może ona być nakładana wielokrotnie, więc może jednorazowo wzrosnąć do 10.000 zł, a w sumie wszystkie grzywny nie mogą przekroczyć 50.000 zł.
  • Zgłoszenie do Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego - W skrajnych przypadkach szkoła może zgłosić do sądu rodzinnego i opiekuńczego, że dany uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego (nauki).

Poza tym wagarowicz za ponad 50% nieusprawiedliwionych nieobecności może mieć też problem z ocenami. I to spore, zwłaszcza, gdy jest w 8 klasie podstawówki i chce iść do dobrej szkoły średniej.

---

Przedwakacyjne wagary a oceny. To trzeba wiedzieć

Wspomniałam powyżej, że uczeń z ponad 50% nieusprawiedliwionych nieobecności może mieć problem z ocenami, bo te można zmienić nawet po ich wpisaniu długopisem do dziennika. Kiedy jakiś czas temu szczegółowo analizowałam ten temat w moim artykule dla portalu eDziecko.pl (Gazeta.pl), prawnicy oświatowi jasno potwierdzili, że wystawione oceny zatwierdza dopiero rada klasyfikacyjna:

  • obniżoną ocenę sprawowania (zachowania) - z wzorowej czy bardzo dobrej do nawet nieodpowiedniej czy nagannej, z kolei to może odebrać wam czerwony pasek, a w 8 klasie podstawówki znacząco zmniejszyć liczbę punktów i tym samym uniemożliwić dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.
  • oceny przedmiotowe - wbrew pozorom nauczyciele mogą je zmienić nawet po wpisaniu ich długopisem do dziennika tuż przed radą klasyfikacyjną bądź w jej trakcie. A to nie wszystko - w wyjątkowych przypadkach jest możliwe ponowne zorganizowanie owej rady klasyfikacyjnej i tym samym zmienienie tych ocen.

I jeszcze jedno - gdy uczeń ma ponad 50% nieusprawiedliwionych nieobecności i może być nieklasyfikowany, to niekoniecznie otrzyma drugą szansę w postaci podejścia do egzaminu klasyfikacyjnego. O tym bowiem decyduje rada pedagogiczna. Co za tym idzie, czasem może zdecydować, że wagarowicz będzie musiał powtarzać klasę tylko przez to, że nie chciało mu się chodzić do szkoły. Dlatego lepiej się przemóc i uczęszczać na lekcje do końca roku szkolnego. To z pewnością wyjdzie wam na dobre. 

---

Źródła:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Próbne egzaminy ósmoklasisty z Operonem marzec 2026. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tych egzaminach

Pewniaki z lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2026. Oto 5 najbardziej uniwersalnych motywów literackich do wypracowania

Próbne matury na poziomie podstawowym od CKE marzec 2026. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tych egzaminach