Porządek w wiedzy na koniec roku szkolnego 2025/2026. Porady na zadbanie o materiały i notatki z lekcji

Biurko, na nim komputer i stos zeszytów, książek i materiałów z zajęć (zdjęcie ilustracyjne)

Już za niespełna sześć tygodni upragniony koniec roku szkolnego i wakacje. Jednak zanim w pełni przestawicie się na tryb letni, musicie nadal chodzić do szkoły.  Mimo to już teraz możecie powoli porządkować notatki i inne materiały z zajęć. A jak to zrobić mądrze? Oto proste i skuteczne porady na zadbanie o zapiski z zajęć.

---

Jak porządkować materiały z lekcji? Najpierw podział na kategorie

Zanim zaczniecie wyrzucać wszystko do kosza albo oddawać innym, podzielcie materiały na dwa główne rodzaje:

  • materiały typowo szkolne - podręczniki, ćwiczenia, zeszyty i kserówki z zajęć.
  • materiały własne - inne książki (zbiory zadań, repetytoria, vademeca itp.), mapy myśli, sketchnotki, fiszki i inne.

Zaczniemy od tej pierwszej, obejmującej materiały typowo szkolne. Oto, co z nimi począć:

  • 📘 Podręczniki:
    • uczniowie podstawówek - nie macie tu wyboru, musicie wszystkie oddać do biblioteki, przedtem trzeba tylko wyprostować zagięcia i wytrzeć adnotacje wykonane ołówkiem itp. W przypadku zgubienia lub zniszczenia którejś pozycji, zgłoście ten fakt już teraz, tak dacie sobie czas na ewentualne odkupienie czy zapłacenie za książkę.
    • licealiści, uczniowie techników i branżówek - nie macie takiego obowiązku, możecie podręczniki sprzedać – choć nie wszystkie. Przy okazji sprawdźcie, kiedy Wasza szkoła organizuje kiermasz (czasem odbywa się on jeszcze w czerwcu). A jakie książki zostawić? Te dwie grupy podręczników jeszcze się Wam przydadzą:
      • z przedmiotów, z których będziecie zdawać maturę - aby mieć z czego powtórzyć przerabiane treści. I tym samym zaoszczędzicie sobie czas (i pieniądze) na zdobycie tych materiałów później. Serio. To porada od mojej nauczycielki biologii z czasów liceum (chodziłam na rozszerzoną) i zdecydowanie się z nią zgadzam.
      • Te, które będziecie dokańczać w nowym roku szkolnym - jeśli nauczyciel powiedział, że dany podręcznik będziecie jeszcze przerabiać przez semestr czy coś w tym stylu, to koniecznie zostawcie sobie te książki, inaczej nie będziecie mieli z czego się uczyć, zanim nie zaczniecie nowej części.
  • 📝 Ćwiczenia - jeśli jakieś mieliście, gdy są uzupełnione (nawet w części) to niestety nadają się tylko na makulaturę. Poważnie. Już do nich nie wrócicie. Odradzam też uczenie się zadań na pamięć, bo to niczego nie wnosi, a może Was wyłożyć na minie. Wystarczy, że nauczyciel minimalnie zmieni owo zadanie i klops. Widziałam to zbyt wiele razy, szczególnie na matematyce, więc tak nie róbcie. To droga donikąd. 
  • 📒 Zeszyty - te, w których macie dużo wartościowych notatek z ważnych dla Was przedmiotów (język polski, matematyka, języki obce, przedmioty zdawane na maturze czy egzaminie ósmoklasisty) zostawiacie. Reszta - na makulaturę. Uwaga! Puste lub prawie puste (wyrwijcie tylko zapisane kartki) zostawcie na drugi rok lub jako brudnopisy. Z pewnością się przydadzą.
  • 📑 Kserówki od nauczycieli przedmiotowych - te z wypełnionymi zadaniami do kosza, a jeśli zawierają jakieś ważne informacje, do których wrócicie (lub jest szansa, że wrócicie) to do teczki, na której naklejcie nalepkę i napiszcie na niej nazwę przedmiotu. Tak łatwiej je znajdziecie, gdy będziecie potrzebować. Też tak robię, mimo, że uczę się samodzielnie, bo czasem coś sobie wydrukuję ekstra.😁

Teraz przejdziemy do drugiej kategorii - materiałów własnych, czyli własnoręcznie przygotowanych map myśli, sketchnotek, fiszek i książek, np. repetytoriów, vademeców i innych zbiorów zadań:

  • Mapy myśli, sketchnotki i fiszki - te dobrze i ładnie wykonane zostawcie sobie, możecie też je zdigitalizować (zrobić zdjęcie telefonem bądź zeskanować) i mieć w wersji cyfrowej, szczególnie z ważnych przedmiotów, te gorzej wykonane lub z przedmiotów nieistotnych wrzućcie na makulaturę, ew. oddajcie młodszym rocznikom. Z pewnością będą wdzięczni.
  • Książki (repetytoria, vademeca i inne zbiory zadań) - odpowiedzcie sobie na pytanie, czy zawarte w nich materiały się Wam jeszcze przydadzą. Jeśli nie, możecie je sprzedać za parę groszy (o ile są w dobrym stanie, a zadania niewypełnione lub jedynie ołówkiem czy ścieralnym pisakiem) lub oddać. Te, z których skorzystacie, zostawiacie.

I to wszystko na dziś. Mam nadzieję, że pomogłam Wam w ogarnięciu bałaganu wśród podręczników, zeszytów i innych materiałów z zajęć. W następnym poście opiszę jak uporządkować przybory w piórniku i plecaku, aby na koniec sierpnia i początek września nie wpaść w panikę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Próbne egzaminy ósmoklasisty z Operonem marzec 2026. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tych egzaminach

Pewniaki z lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2026. Oto 5 najbardziej uniwersalnych motywów literackich do wypracowania

Próbne matury na poziomie podstawowym od CKE marzec 2026. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tych egzaminach