Koniec roku szkolnego 2025/2026. Kiedy uczniowie odbiorą świadectwa i ile potrwają wakacje? O tym trzeba pamiętać
Dzisiaj, w piątek 26 czerwca 2026 oficjalnie kończy się rok szkolny 2025/2026 i uczniowie szkół podstawowych oraz młodszych klas szkół ponadpodstawowych odbiorą świadectwa. W związku z tym przygotowałam krótki zbiór najważniejszych porad na ten ważny czas:
- Co podarować nauczycielowi?
- Jak samemu świętować własne osiągnięcia (biało-czerwone paski i nie tylko)?
- Ważne terminy dla ósmoklasistów i maturzystów (tak, wiem, że dla szkół średnich rok szkolny skończył się w kwietniu, ale będą jeszcze wyniki matur i egzaminy poprawkowe).
---
Co dać nauczycielowi na zakończenie roku? 5 pomysłów last minute
Jak zakończenie roku szkolnego, to i prezenty dla nauczycieli. Przy czym nie chodzi mi o jakieś drogie rzeczy, które przyniosą tylko kłopoty dającemu, jak i pedagogowi, a o sympatyczne drobiazgi, które będą piękną pamiątką po latach. A nie zawaliskiem w szafie. Pomijam również słodycze (nie każdy może jeść), kawy i herbaty (to samo, co przy bombonierkach) oraz kwiaty, bo nie każdy lubi.
Dobrze, do rzeczy. Co na szybko można podarować owemu nauczycielowi? Oto 5 pomysłów na tanie, szybkie i rozsądne upominki:
- Kartka z życzeniami i podziękowaniem - to niezwykle sympatyczny prezent, do tego mały, lekki i po latach wywołuje uśmiech na twarzy obdarowanego. Postarajcie się wybrać kartkę z motywami szkolnymi, książkowych lub wakacyjnymi.
- Zakładka do książki (bądź nauczycielskiego kalendarza) - kolejny minidrobiazg, który ucieszy, przyda się i nie będzie zawalał miejsca. I jest tani.
- Mały zestaw (2-3 sztuki) długopisów - nie muszą być markowe, wybierzcie jakieś ładne i w miarę solidne i już. Do tego długopisy zawsze się przydadzą, a zwłaszcza pedagogom.
- Karta podarunkowa do księgarni na maksymalnie 100 zł - do Empiku, lokalnej księgarni czy drogerii, daje wolność wyboru i na pewno się przyda, a dlaczego DO 100 złotych? Taka kwota nie wymusza zapłacenia przez pedagoga podatku ani nie może być wzięta za łapówkę.
- Kolaż ze zdjęć klasowych - uroczy upominek kompletnie po kosztach, wykonany szybko w Canvie czy Pixlr (darmowa pozwala na zapisanie 3 prac dziennie) i wydrukowany w domowych warunkach, wymaga tylko zgody reszty klasy na użycie ich zdjęć i oczywiście samych zdjęć.
Parę porad końcowych: nie wybierajcie gadżetów imiennych, bo na ostatnią chwilę może być ciężko z ewentualnymi poprawkami oraz pamiętajcie o ładnym opakowaniu, bo to połowa efektu.
---
Jak samemu świętować koniec roku i własne osiągnięcia?
Zarówno uczniowie ze świadectwami z biało-czerwonymi paskami, jak i ci, którym mniej czy więcej do niego zabrakło, mają powody do świętowania:
- Ukończenie kolejnego roku nauki.
- Bezinteresowna i szczera pomoc koledze/koleżance/innej osobie w potrzebie.
- Przeczytanie z własnej woli książki fantasy, kryminału czy innej (byle wartościowej).
- Nauka innych umiejętności niż te wymagane w szkole - np.:
- Kontrola czasu.
- Organizacja pracy (nauki).
- Poznanie nowej metody nauki czy notowania.
- Umiejętność zwalczenia pokusy przyjemności na rzecz obowiązków.
- Nauczenie się gry w szachy.
- Poprawienie charakteru pisma.
- Podniesienie poziomu języka obcego i to niekoniecznie tego, którego uczycie się w szkole.
A jak świętować te i inne osiągnięcia? Oto garść pomysłów:
- Zróbcie i zjedzcie pyszny, letni deser - z sezonowymi owocami na przykład.
- Dla przyjemności przeczytajcie książkę lub posłuchajcie audiobooka.
- Zróbcie sobie lekki spacer po parku czy lesie, tylko wy i natura.
- Spiszcie swoje tegoroczne sukcesy ładnie na kartce, oprawcie i postawcie na biurku bądź powieście na ścianie.
- Zacznijcie z tej okazji Summer Journal lub letnią listę rzeczy do zrobienia.
Oczywiście możecie uczcić swoje sukcesy w inny sposób, który wam odpowiada. Tylko nie zatracajcie się w cyfrowym świecie, bo nic dobrego z tego nie wyniknie. To taka mała rada od kogoś, kto praktykuje (lub się stara) w duchu slow life (spokojne życie bez pośpiechu).
---
Wyniki egzaminów ósmoklasisty, matur oraz koniec wakacji
Na koniec zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią podam ważne terminy, o których część z was musi pamiętać mimo wakacji. Oto i one w formie przystępnej tabeli:
I jeszcze jedno co do matur poprawkowych - jeśli przystepujecie po raz 3 lub kolejny do egzaminu z tego samego przedmiotu lub wcześniej zgłosiliście chęć poprawy i się na niej nie pojawiliście, to musicie zapłacić 50 złotych za każdą taką maturę. I to niezależnie od zdawanego przedmiotu, poziomu i formy (pisemna/ustna).
To wszystko na teraz, idźcie cieszyć się z końca roku szkolnego i wakacji, niezależnie od wyników, rekrutacji czy widma poprawki. Dajcie sobie choć kilka dni na odpoczynek. Z pewnością dobrze na tym wyjdziecie.

Komentarze
Prześlij komentarz
Komentując, pamiętajcie o szacunku zarówno do mnie (czyli autorki bloga), jak i do siebie nawzajem :). Wulgarne, obrażające i inne niezgodne z zasadami współżycia społecznego komentarze zostaną niezwłocznie usunięte.