Poprawianie ocen i szlifowanie średniej na ostatnią chwilę, czyli proste porady na okiełznanie czerwcowych sprawdzianów
Za kilka tygodni koniec roku szkolnego i wakacje. Jednak zanim to nastąpi, nauczyciele muszą wystawić oceny i je zatwierdzić na radzie klasyfikacyjnej. Do tego czasu uczniowie mają czas na poprawienie stopni. A jak to zrobić i nie zwariować? I do kiedy konkretnie macie na to czas? Zajrzyjcie do moich prostych i zarazem skutecznych porad na czerwcowe szaleństwo ocenowe.
---
Czerwcowe szaleństwo ocenowe. Porady na poprawienie średniej
Zanim rzucicie się do poprawiania ocen, ustalcie, które w ogóle warto (i trzeba), a które lepiej sobie darować. W tym celu podzielcie wszystkie przedmioty szkolne na trzy kategorie:
- 📗Zielone - czyli te, które odpuszczamy, trafiają tu przedmioty:
- te, z których oceny już są wystawione - nie ma już możliwości ich poprawienia, więc nie zawracajcie sobie nimi głowy,
- te, z jakich jesteście zwolnieni bądź są nieobowiązkowe - jak WF (dla zwolnionych), religia, etyka czy edukacja zdrowotna (nieobowiązkowe i oceny z nich nie wliczają się do średniej), tu też nie warto marnować czasu,
- te, z których wychodzą wam w miarę solidne stopnie (3-4) i nie są dla was zbyt ważne, np. plastyka, muzyka, przysposobienie obronne, technika, informatyka, historia czy wiedza o społeczeństwie (WOS), w tych przypadkach też nie warto wojować, o ile nie są to jedyne przedmioty, które chcecie podciągnąć.
- 📒Żółte - te, które powinniście poprawić, bo:
- są ważne do rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej - język polski, matematyka, język obcy (angielski, niemiecki etc.) oraz dwa inne, np. biologia, chemia, fizyka, geografia etc.
- poprawa w ich przypadku ma duże szanse powodzenia, np. ocena się waha, nauczyciel pozwala na poprawy bez przeszkód itp.
- 📙Czerwone - czyli te, które musicie poprawić, a więc ZAGROŻENIA - tutaj już nie ma taryfy ulgowej, inaczej czeka was poprawa w sierpniu lub o zgrozo powtarzanie klasy, szczególnie jak jesteście w 8. klasie podstawówki lub ostatniej klasie szkoły średniej i na tzw. warunek, czyli przejście dalej z jedynką nie macie już szans.
I pamiętajcie - czasem lepsza 4 i święty spokój niż 5 czy 6 i zszargane nerwy - to święta zasada poprawiania ocen na koniec roku szkolnego, jeśli macie pewny stopień pozytywny, a sam przedmiot ani nie jest wam do niczego potrzebny, ani nie pałacie do niego przesadną sympatią, to odpuśćcie sobie poprawę, 3 czy 4 też są ok. Mówię z doświadczenia - uczyłam się w najlepszym liceum w moim regionie, gdzie naprawdę było trudno utrzymać dobre oceny i taka selekcja była niezbędna.
Jak już ustaliliście, z jakich przedmiotów poprawiacie oceny, to teraz najważniejsze - przygotowanie się do tego:
- opanujcie porządnie materiał z 3-5 ostatnich lekcji bądź z tych, z których wiecie, że z tego macie 1 lub słabą ocenę i zgłoście się do poprawy do nauczyciela prowadzącego dany przedmiot. Oto kulturalne formułki/zwroty do rozpoczęcia rozmowy:
- Dzień dobry, zależy mi na poprawieniu oceny z [nazwa przedmiotu], nauczyłem (łam) się [tu zagadnienie czy tematy]. Czy mogę zdawać [termin poprawy]?
- Dzień dobry, zależy mi na poprawieniu oceny z [nazwa przedmiotu], co muszę przygotować na [termin, np. przyszły tydzień].
- Zeszyty i prezentacje - u niektórych nauczycieli, szczególnie w przypadku zagrożeń możecie mieć trochę łatwiej: oddanie zeszytu do sprawdzenia czy przygotowanie prezentacji na wskazany temat. Tu też możecie przygotować się wcześniej - uzupełnijcie notatki i ewentualne zadania domowe w zeszycie bądź przygotujcie prezentację z tego, co ostatnio było przerabiane lub z tego, co Wam poszło najsłabiej. I z tym zgłoście się do nauczyciela. Uwaga - w przypadku prezentacji pedagog może was kontrolnie przepytać, więc zróbcie ją uczciwie i samodzielnie, a nie poprzez AI. Inaczej się wkopiecie. Serio.
To tyle w kwestii samego poprawiania ocen. Na koniec omówię jeszcze termin, do którego macie czas na walkę o lepsze stopnie. A tego nie zostało już zbyt wiele.
---
Poprawianie ocen w czerwcu. Do tego dnia macie na to czas
Na koniec odpowiemy sobie na pytanie, do kiedy właściwie macie czas na czerwcowe poprawki, bo na pewno nie do końca roku szkolnego. Wręcz przeciwnie.
Na poprawianie ocen macie czas do około 15-16 czerwca, bo w tym terminie są wystawiane oceny. Przy czym konkretny termin jest podany w WSO (Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania) danej placówki, więc koniecznie zapoznajcie się z tym dokumentem dla Waszej szkoły. I jeszcze jedno - jeśli się bardzo postaracie, to nadal mogą one ulec zmianie (co do zasady na lepsze), bo ich oficjalne zatwierdzenie odbywa się na radzie klasyfikacyjnej.
Dlatego nie róbcie sobie przedwcześnie wakacji, a chodźcie do szkoły do samego końca. Uczcie się, odrabiajcie lekcje i udzielajcie się, byle w pozytywnym znaczeniu. Jak pisałam w poprzednim artykule [czy warto chodzić do szkoły w czerwcu i jakie są tego konsekwencje], w wyjątkowych przypadkach owa rada klasyfikacyjna może zostać zwołana jeszcze raz i oceny mogą zostać zmienione. I to niekoniecznie na lepsze.

Komentarze
Prześlij komentarz
Komentując, pamiętajcie o szacunku zarówno do mnie (czyli autorki bloga), jak i do siebie nawzajem :). Wulgarne, obrażające i inne niezgodne z zasadami współżycia społecznego komentarze zostaną niezwłocznie usunięte.